Komunikacja miejska w Żywcu powstała l kwietnia 1971r. Przechodząc przez różne struktury organizacyjne od l stycznia 2002r. funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W okresie istnienia komunikacji miejskiej tak układano (zmieniano) połączenia dzielnic miasta i gmin bezpośrednio sąsiadujących z miastem, aby w miarę posiadanego taboru i środków finansowych zabezpieczyć sprawną komunikację pasażerską z odpowiednią częstotliwością kursowania.

Aktualnie 39 autobusów żywieckiej komunikacji miejskiej wykonuje 259 kursy dziennie w dni robocze, 137 w soboty i 107 w niedziele i święta, obsługując także miejscowości w sześciu ościennych gminach tj. Czernichów, Lipowa, Łodygowice, Radziechowy-Wieprz, Świnna, Gilowice, a łączna długość linii wynosi 264,1 km.

ofirmie1

 

ofirmie2

Obecnie 100 % autobusów komunikacji miejskiej są to autobusy niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi w wózkach. Ostatnie zakupy pojazdów to autobusy z nowoczesnym monitoringiem, klimatyzowane, spełniające najwyższe normy emisji spalin EURO 6. Systematycznie spółka stara się wprowadzać udogodnienia dla pasażerów poprzez system informacji głosowej i wizualnej w ostatnio zakupionych autobusach, ponadto wszystkie nasze pojazdy wyposażone są w system lokalizacji GPS.